Bielizna damska jest dzisiaj w znacznej mierze oparta na zdobieniach koronkowych i haftowanych. W hurtowni koronek i haftów można nabyć praktycznie każdy materiał, zarówno samą tkaninę, jak i wykończenie koronkowe. Dla samych klientek zwykle trudne jest ocenienie, czy upatrzony fason oparty jest na koronce bieliźnianej, czy może na hafcie lub gipiurze. Postanowiliśmy zatem stworzyć małe porównanie, które raz na zawsze rozwieje wątpliwości i pozwoli nam odpowiedzieć na pytanie: czym różni się koronka od haftu?


Koronki i hafty – gdzie różnica?


Gdy już znamy odpowiedź, wydaje nam się to całkiem oczywiste. Na potrzeby tego artykułu skorzystaliśmy z próbek materiałów dostarczonych nam przez hurtownię koronek i haftów ProStyl, która jest jedną z największych hurtowni tego typu w Europie. Do naszych rąk trafiła koronka bieliźniana oraz hafty, powszechnie wykorzystywane do produkcji bielizny (np. jako element ozdobny biustonoszy).

Zacznijmy od haftów: materiał ten stanowi misterny ornament, w naszym przypadku jest to wzór kwiatowy, o drobnej strukturze. Hafty i gipiury wykonane są na delikatnej tkaninie, która stanowi tło dla tego typu wyrobów. Zwykle jest to materiał w części transparentny, na nim haftowany jest docelowy wzór, np. tiul lub siateczka.

Koronka bawełniana, w odróżnieniu od haftów i gipiur, jest czymś samodzielnym – cały materiał, np. taśmę, stanowi koronka. Ten rodzaj wykończenia jest tkany, a nie haftowany na materiale. Koronka bawełniana jest sama w sobie wzorem, nie wymaga materiału w postaci tła. Do produkcji koronek wykorzystywany jest jednak materiał o większej sztywności i wytrzymałości.


Praktyczne zastosowanie koronki, gipiury i haftu do produkcji bielizny


Współcześnie do produkcji bielizny damskiej wykorzystuje się bardzo często oba materiały. Koronka bieliźniana, ze względu na grubszy materiał i trwalszą strukturę, wykorzystywana jest do obszywania górnych krawędzi miseczek biustonoszy, jest też głównym materiałem przy produkcji koronkowych fig. Hafty i gipiury to natomiast doskonały materiał do obszywania powierzchni miseczek biustonoszy, jak również części koszuli nocnych oraz strojów kąpielowych.


Gdzie kupić koronki, hafty i gipiury?


Dla małych prac krawieckich, w charakterze rękodzieła, które swoją drogą staje się bardzo popularne wśród kobiet (hafciarstwo wraca do łask), koronki bawełniane, hafty i gipiury można nabyć w sklepach internetowych. Jest tam spory wybór zarówno wzorów jak i długości taśm jakie nas interesują.

Do zastosowań na większą skalę zdecydowanie bardziej przypadnie wam do gustu hurtownia koronek i haftów. W tym miejscu czekają nas atrakcyjne rabaty, zależne od kupowanych ilości, olbrzymi wybór, a także możliwość stworzenia produktu pod zamówienie. Dla innowacyjnych projektów bielizny damskiej, doświadczony partner w postaci hurtowni koronek i hafów to olbrzymia korzyść!

 

Autor: Producent koronek ślubnych Prostyl

 

Ostatnie wpisy na blogu:

Gipiura - ile kosztuje i jakie mam zastosowania?
Hurtownia koronek i haftów - co ma do zaoferowania polskim szwalniom?
Hafty  gipiury - zastosowanie
Koronka bawełniana i hafty - czym się różnią?
Koronki, hafty i gipiury - ważny element w kobiecej garderobie
Hurtownia koronek i gipiur - tutaj rodzą się pomysły
Hurtownia koronek i haftów, kto skorzysta na niskiej cenie materiału?